شناسنامه منابع طبیعی روستای دره در

بسم الله الرحمن الرحیم

شناسنامه منابع طبیعی روستای دره در

در۴۴کیلومتری شهرستان رفسنجان روستایی دیدنی از جاذبه های طبیعی قرار دارد.
منطقه کویری روستای (دره در)را همه در کرمان به واسطه ی چشم انداز سر سبز.کوهستانی زیبا و چشمه های روانش می شناسند.
روستای دره در رفسنجان در قسمت شرق رفسنجان واقع است و منطقه ای کوهپایه ای با بافت تاریخی است و اثار تاریخی فراوانی در این منطقه وجود دارد.
روستای دره در همان گونه که از نامش پیداست در دامنه کوه میباشد.و میتوان ان را یکی از بهترین جاذبه های دیدنی و طبیعی اطراف شهر رفسنجان برشمرد.
این روستا، سه امامزاده دارد که نام دو تن از این زیارتگاه‌ها شاهزاده عبدالله(ع) و شاهزاده علی‌اصغر(ع) است.
درخت۵۰۰ساله چنار در روستای دره در.سرسبز و زیبا و همچنان خودنمایی می کند.
قطر این درخت ۵ متر و ارتفاع ان تقریبا به ۳۰ متر است که در وسط روستا می باشد و منظره ای بسیار زیبا دارد.
چشمه اب معدنی در این روستا از بهترین اب های معدنی ایران است.
در این روستا خوش اب و هوا درختان چنار متعددی وجود دارد که با جاری بودن ابشاری روان از دل کوه در میان درختان منظره ی زیبایی را به نام تنگل ایجاد کرده که اطراف ان را کوه فرا گرفته است.
در ورودی تنگل(در دهنه)دو طرف کوه میباشد سمت شرق و غرب.
سمت شرق ورودی تنگل:قله در دهنه میباشد و بعد از ان بند پیش خانه ها و همچنین گوسوخته(در زمانهای قدیم برای سوزاندن و یا اتیش دادن زباله و یا چوب و همچنین تهییه زغال به گو سوخته می رفتن به همین دلیل به این مکان گوسوخته میگویند.و کمی پایین تر از گوسوخته بین تپه ها گداری وجود دارد به نام گدار براکوهی.
از گوسوخته وارد بند ادورو. و همچنین کوه ادورو می شویم. کوه یا بند ادورو به این دلیل به این نام مشهور میباشد که این کوه از خار(ادور) و گیاهان بیابدنی فراوانی دارا میباشد.
و همچنین تنگل ادورو که ه رودخانه ای که سمت جنوب روستای محمداباد میباشد را تنگل ادورو می گویند.بعد از تنگل ادورو تنگل گریسکوه یا جریسکوه میباشد.
و همچنین مرقد مطهر بی بی مریم در این مکان واقع میباشد.
در نزدیکی مرقد بی بی مریم یه تپه وجود دارد که در زمان های قدیم کسانی که به مشهد و کربلا.و همچنین بی بی حیات می رفتند در این مکان به استراحت می پرداختند وزمانی هم که از سفر زیارت باز می گشتند مردم روستا به این مکان میرفتند و مسافرین را به سمت روستا(ده) به رسم و رسوم خودشان وحتی اواز های محلی بدرقه میکردن که این رسمشان به نام چوشی معروف است.نام این تپه به زبان محلی روستا کازه زواران یا که همون تپه زواران میباشد.
سمت شرق تنگل گریسکوه رشته کوهی وجود دارد به نام بند سورون که ادامه پیدا میکند به سمت جنوب مرقد مطهر بی بی زینب .
تل و تپه های سمت جنوب بند سورون را می گویند تل های بره ای این کوه پناه گاه خوبی برای حیوانات به خصوص گوسفندان میباشد.و همچنین گوسفندان کوهی از ترس شکارچیان و حتی برای زایمان به این کوه پناه میبرند به همین دلیل به اسم تل های بره ای معروف میباشد.
کمی پایین تر از تل های بره ای کوهی به نام کوه چشم سفید میباشد که نزدیک روستای الله اباد میباشد.بعد از کوه چشم سفید تل و تپه های سیاهی وجود دارد که به انها میگویند تلهای سگی و انتهای این تل و تپه ها میرسد به روستای خنامان.
این از مجموعه کوه های سمت جنوب و قسمت شرق ورودی تنگل تا روستای خنامان.
سمت مغرب ورودی تنگل:در پشت قبرستانی روستای دره در کوهی و جود دارد به نام بند ممدا پشت کوه ممدا یه باغ زیبایی و جود دارد به نام باغ سلیمان که مالک این باغ سلیمان ابوالهادی میباشد.
رو به روی این باغ کوهی وجود دارد به اسم لا گچی دامنه این کوه پر شده از گچ وتمام قسمت های ان سفید میباشد.به همین دلیل به ان لا گچی می گویند.
ادامه کوه ممدا می رسد به گدار دهرنجی که رو به روی این گدار کوهی وجود دارد به نام کن سیخور و از انجا ئارد بند حسین می شویم .در کنار این بند کوه کوچکی می باشد به اسم قلعه حاج حسینیه .در نزدیکی این کوه رود خانه ای وجود دارد به اسم تنگل خچو یا خرچو که سمت غرب این تنگل کوهی به نام بند پناه خسروی می باشد و بعد از این کوه می رسیم به روستای دهرنج.
و این هم از مجموعه کوه های سمت جنوب
بعد از ورودی تنگل(در دهنه)از سمت شمال وارد تنگل خواهید شدکه سمت شرق و غرب دو راه وجود دارد.از سمت شرق وارد سد میشویم و از سمت غرب میرسیم به میدان فوتبال.
و همچنین سمت شرق و قسمت شمال تنگل کوهی به نام خیارستون میباشد.در نزدیکی همین کوه(خیارستون) تنگلی وجود دارد به اسم تنگل تنگ.
اول ورودی تنگل تنگ به اسم لا انجیر معروف میباشد که سمت شرق لا انجیر به نام لا زارچی میباشد و بعد از لا زارچی میرسیم به غار کتو که سمت شمال این غار بند تختگاه میباشد.و در سمت شرق این غار هم کیش زرد و بند سبز و همچنین کیش غارکه معروف است به غار مومنایی که از داخل جاده که به سمت روستا می اییم کاملا به چشم میخورد بعد از این غار یا همون کیش غار وارد کیش هیزمی که در سمت شمال تنگل گریسکوه میباشد میرسیم
بعد از کیش هیزمی قلعه سفید بعد از ان لا صفه و همچنین لا خمو که مجموع اینها کوهی به نام کوه گردو را تشکیل می دهد.
بعد از کوه گردوسنگ سیاه و بند سفید می باشد که از بند سفید وارد گیف می شویم و همچنین از بند گیدس می رسیم به روستای علی اباد(روکرو) که در جنوب خنامان می باشد.
این هم از سمت شرق تنگل که راه داشت به سمت سد.
و اما سمت مغرب تنگل که وارد میدان فوتبال می شود و از سمت میدون فوتبال به سمت شمال وارد بند کلیسو می شویم.
بند کلیسو یه چشمه ای میباشد در دامنه کوه که در حال حاضر خشک شده است .
از بند کلیسو میرسیم به گدار سیاه که بعد از این گدار کیش ورچکوه میباشد
این کوه از فرازو نشیب زیادی برخوردار است.از دید مردم قدیم این روستا برای این که در این کوه باید زیاد بالا و پایین شد به اسم کیش ورچکوه شناخته شده است و
اخر تنگل یه چشمه وجود دارد که سمت شرق این چشمه راهی وجود دارد که انتهای ان میرسد به چشمه سلاتویه سمت غرب این چشمه کوهی به نام تیغ زرد میباشد که باز هم راه دارد به کیش ورچه کوه و همچنین از سمت گدارسیاه هم به سمت کیش ورچه کوه راه دارد.
کوه سمت غرب کیش ورچه کوه اسمش بچه کوه میباشد و سمت شمال بچه کوه .کوهی بزرگتر میباشد به اسم مادر کوه که سمت قبله این کوه به اسم زندانهای دهرنج مشهور میباشد و این کوه در سمت شمال روستای دهرنج واقع میباشد.
و اما شب خفت که در جنوب چشمه سلاتویه میباشید در ان زمانها که مردم به کوه میرفتن در این مکان به استراحت می پرداختند و انجا میخوابیدند و به همین دلیل به انجا شب خفت می گویند
در شمال شب خفت سنگ دوشاخ میباشد و بعد از ان کوه گمبه (این کوه شبیه صقف خانه های قدیمی که حالت گنبدی شکل بودند میباشد)و به همین دلیل به کوه گمبه معروف میباشد.
جنوب چشمه تقریبا کمی به ست شرق قسمت شمال را چهار صفه میگویند .
چهار صفه جایی میباشد که چهار طرف ان کوه میباشد که از هر چهار طرف ان از دل کوه اب به سمت دامنه کوه سرازیر میشده است و به ان چهار صفه میگویند.که این چهار صفه انتهای بند خیارستون میباشد.
و بعد از ان راهی وجود دارد به اسم راه روی سنگ گنده این راه رو هم ماننده تنگل تنگ دارای یه لا انجیر میباشد و در ادامه یه قله ای به اسم تیغ کت کتو میباشد و سمت شمال شرق این قله لکای سیاه تنگل تنگ که از سمت جنوب باز هم راه داره به کوه گمبه
روستای دره در دیدنی است.درختان انجیر بالای قنات چشمه اینجا در دل گرم تابستان سخاوتمندانه میوه های شیرین خود را تعارف می کنند.روز های گرم تابستان فرصت خوبی است تا سری به این روستا زده و از جاذبه های طبیعی و تاریخی اش لذت ببرید.
مردم میهمان نواز این منطقه با سخاوت و مهربانی همیشگی خود پذیرای گردشگران هستند در این روستا انواع میوه ها هم چون انجیر-زرد الو-گردو- البالو- هلو- گیلاس و الو با بهترین کیفیت تولید می شود .ضمن انکه این روستا در فصل پاییز بعنوان یکی از تولید کنندگان مرغوبترین و ابدار ترین میوه انار در ایران است.